Renovace podlahy dokáže vytvořit dokonalou a krásnou podlahu

Jak renovovat starou dřevěnou podlahu? A lze to vůbec? Bude podlaha opravdu krásná jako před léty? Na tyto otázky je jednoduchá odpověď. Renovace podlahy je možná v případě, že podlaha není mokrá, není napadena plísní a je ve stavu, kdy se zdá spíše jen „nemocná“. Vždy se dá najít řešení, ale je potřeba si k tomu pozvat odborníky, kteří dobře vědí, jak na to. Stará zašedlá podlaha může tedy opět zazářit.

Odborníci

Pokud má člověk na své chalupě nebo i doma starou parketovou podlahu nebo dřevěnou podlahu z prken, není třeba ji hned měnit za novou, například laminátovou. Taková dřevěná podlaha má své kouzlo a patří mezi nejpevnější a nejlepší podlahy vůbec. Vždyť dřevo samo o sobě bylo, je a bude stále výborným stavebním materiálem pro všechny možné stavební inspirace a styly. Je to ekologický materiál, který je používán již od dob našich předků. Stavěli si příbytky a jiná obydlí, pak také šlechtická sídla a zámečky a dnes se ze dřeva stavějí nejen domy, ale člověk má i v interiéru mnoho doplňků nebo nábytku právě ze dřeva.

Renovace podlahy

Renovace podlahy dokáže vytvořit dokonalou podlahu

Co se týká podlahy, neměl by renovaci podlahy žádný majitel domu podceňovat. Laická neodbornost může situaci jen zhoršit a nakonec dojde k radikálnímu řešení, kdy se bude muset podlaha vyměnit. Je proto velmi vhodné zavolat si na takovou práci odborníky, kteří mají renovaci podlahy v popisu práce a každý jim tak může s klidem svůj dům svěřit.

Na co se musí každý majitel domu připravit a co je renovace podlahy

Renovace podlahy v domě není nic jednoduchého, ale s pomocí odbrorníků se dá vše hravě zvládnout. Je třeba se nejdříve poradit, zda je vůbec možné podlahu renovovat. Technik firmy nejdříve přijde na místo, zhodnotí situaci a pokud podlaha není nijak narušena, nevykazuje stopy hniloby, může se s renovací klidně začít. Je potřeba vyklidit místnost, protože jinak by mohlo dojít nejen k poškození nábytku, ale při práci by jednoduše zavazel. Je potřeba dostatek místa. Odborné firmy disponují výkonnými nástoji, které jsou potřeba k renovaci. Brusky a jiné náčiní jsou nezybtnou součástí každé takové renovace.

Začíná se broušením celé plochy podlahy, kdy je odstraněn starý nátěr či lak, dokonce i nečistoty a menší rýhy. Podlaha se také může díky broušení malinko zmenšit a to až o 2 mm, ale na konečném výsledku to nemá žádný vliv.

Renovace podlahy pokračuje

Jestliže je dřevěná podlaha z masivních parket, kdy některé vykazují nenávratné poškození, je třeba tyto dílce vyměnit. Není to práce pro laika a tak i tady je nutný zásah odborníků. Jednoduše se poničená parketa vyloupne a nahradí novou. Podklad musí být ale hladký, rovný a čistý. Některé parketové dílce stejně jako dřevěná prkna mohou mezi sebou mít po dlouhém používání mezery, mohou se ale také vyskytnout i dolíky, dírky či hlubší rýhy a škrábance. Tady je na řadě tmelení. Speciální složení podlahářského tmelu, který je většinou dvousložkový, umožní pracovníkům firmy zacelit tyto nedostatky. Nanáší se celoplošně nebo jen na postižená místa. Po jeho důkladném zaschnutí je možné opět podlahu vybrousit a odstranit tak zbytky tmelu. Hladký brusný papír umožňuje dokonalý vzhled podlahy a pak už jen stačí vysát přebytečný prach.

Poslední fáze renovace podlahy

Lakování nebo olejování či voskování jsou ochranné vrstvy, které zabraňují vlhkosti a jiným nežádoucím poškozením. Lakování je nejběžnější. Je třeba počítat s tím, že se lakování provádí v několika vrstvách, přinejmneším ve třech, plné zatížení podlahy je pak možné až po několika dnech. Voskování nebo olejování se pak provádí také v několika vrstvách a alespoň dvakrát do roka.